Close

Our School App Stay connected on the go...

Open
Select Language
Menu

Highworth Staff

DBE Mr Duncan Beer Interim Headteacher/German
JDO Mr Justin Dodd Interim Deputy Headteacher/Maths
LPE Mrs Leigh-Ann Perrian Interim Deputy Headteacher/Extended Project Coordinator
DHO Mr Devin House Interim Assistant Headteacher/Head of Sixth Form/History
CMC Mrs Ciara McCarthy Interim Assistant Headteacher/Pastoral Curriculum/RE
CTI Miss Caroline Timmins Interim Assistant Headteacher/Pastoral Systems/Senior DSL/Geography
BAK Mr Ben Akhurst Senior IT Technician
DAL Mrs Danielle Albert Director of Learning CS/German
EAS* Mrs Liz Ashdown English
JAS Dr Jed Askew Science
MBA Miss Molly Baldock AEN Assistant
CBA Mrs Carolyn Banham IT Technician
SBA* Ms Stephanie Batchelor Music
HBA Mrs Hayley Bax Art/D&T/Photography Technician
LBA* Mrs Lindsey Baxter German
ABE* Mrs Amanda Berrigan Biology (Maternity)
JBI Mr James Birbeck-Bailes Science/Chemistry/KS3 Chemistry
GBO* Mrs Gill Booker Head of Music
DBO* Mr Dan Boorman Senior Teacher/Chemistry/Research Lead
SBO Mrs Sue Boulden Science Technician
HBO Mrs Hannah Bourazza Student Support Manager: VM
SBR Mrs Sam Bradley Cover Supervisor
DBR Mr Dan Brett Deputy Head Mathematics
JUB Mrs Julie Bridgland Sociology/Geography
MBR Dr Marc Brown Science/Physics
GBU Mrs Gaynor Burns Receptionist
SAB Mrs Sam Burns Finance Officer
DBU Miss Daisie Burton Cover Assistant
KCA* Mr Ken Cameron Computer Science
LCA Miss Louise Cassey Head of Physical Education
JCL Miss Jordan Clark Head of Biology/KS3 Biology
JCN Mrs Julie Constantinou Science/Chemistry/KS3 Physics
JCO Mr James Conway Director of Learning: JP/Business Studies
JCP Mrs Joy Cooper Senior Lunchtime Supervisor
ECO* Dr Liz Coupe Outreach Coordinator/Science/Chemistry
DCO* Mrs Dawn Cox Food & Nutrition/D&T
ICR Miss Isabelle Crampton Biology and Psychology (Schools Direct)
ECR Miss Eloise Crouch Cover Assistant
GDA Mr Geoff Dale Head of Computer Science
NDS* Mrs Nina Das-Simmons English
DDA Mr Daniel Dawson Interim Head of English
EDO* Mrs Effie Dodds Physical Education
ADO Mr Alan Donovan Senior Teacher/Head of Science/Head of Chemistry
RDO Mr Rob Doubtfire ICT Network Manager
NEA* Mrs Naomi Eaton-Baudains Art
GFE Mr Guy Ferris Director of Learning: EG/Mathematics
SFE Mrs Sarah Ferris Senior Teacher/Director of International Programmes/French
GFO Mr Gavin Foulkes Caretaker
DFR Mr Daniel Freear Director of Learning: NS/English/Media Studies
DGA Mr David Gathern Attendance Officer
RGA* Miss Rebecca Gatt Head of Dance 
SGE Miss Susanne Gerstlauer Head of German (maternity)
NGI Mrs Nikki Giles Student Support Manager: NS
JGO Mrs Julie Gore Facilities Manager
WGR Mr William Gray Mathematics 
RHA Mr Rocky Haines Head of History and Politics
SHA Mr Sam Hamill Biology
AHO Mr Angus Hope Chemistry/Science
SHO Mrs Sarah Horvath D&T Technician
MHY Mrs Melanie Hymers Data Administrator
JJE* Mrs Janet Jeffery English/Film Studies
MJE Mr Matthew Jenkins Science Technician
JJO Ms Jessica Johnson SENCO/Senior Mental Health Lead/Director of Learning:KK/Dance
CJO Mrs Claire Jones Student Support Mananger: KK
SJU Miss Sarah Judd Physical Education/DofE Co-ordinator
YKA Miss Yasemin Kannur Cover Supervisor
GKE* Mrs Gill Keel Medical Society Lead/Oxbridge Science
DKE Mr Dan Keep Product Design/D&T
PKE Mr Paul Kenny Art
JKE Mrs Janet Kemp Admissions Officer/Music Administrator
MKH Ms Maryam Khalil Sixth Form Manager
NKI* Mrs Natalie Kinrade Deputy Head of English
PKN Miss Philippa Knuckey Director of Learning:AB/Dance/Geography
CKU Mrs Cheryl Kuit Governance and Compliance Officer
ELE Mrs Emma Levett Science Technician
ALO* Mrs Andrea Loft Spanish
JLY Mr John Lynch Caretaker
AMA Miss Amy MacCormack Mathematics
BMA Mr Billy Mac Psychology
CMA Mrs Carole Mann Senior Cover Supervisor
MMA Miss Michelle Mason Administrative Assistant
JMC Mrs Jo McBride Head of Drama
FMC Miss Fran McCartan Senior Teacher/Director of Early Professional Development/English
NMC Mr Nathan McCarthy Science/Physics/KS3 Science
SMC* Mrs Sylvie McCutcheon French/Spanish
STM* Mr Steve McEvoy Economics
PMC Mr Peter McLarney RE
AMI Mr Alistair Milne Head of D&T
CMI* Mrs Chaitra Mishra Mathematics/Business Studies (maternity)
EMO Mr Eric Moore Caretaker
GMO Mr Graham Moore Senior Science Technician
JMR Mrs Jennie Morton Deputy Head of Sixth Form/Art and Photography
FMO Miss Florence Moyse English
VMU Miss Vicky Murphy Learning Coach
HNA Mr Hervé Nancey Head of French
GNE Mrs Gemma Nevard Geography
DNT Mrs Deborah Ntagengwa RE (Schools Direct)
ENY Mr Elliot Nye Performing Arts Technician
MOR Mrs Montserrat O'Reilly Head of Spanish
AOW* Mrs Amy Owen D&T 
YOZ Mrs Yonca Ozturk Head of Geography
BPA Mr Ben Parrish Music
LPA Mrs Linda Patterson Director of Student Services/DSL
IPI Mr Ian Pickard Head of Mathematics
JPI Mr Jack Pierce Mathematics
CPO* Mrs Collette Poore Religious Education 
ELP Miss Elaine Pope Mathematics
EPO Miss Elizabeth Pope Senior Teacher/Director of Leadership Development/SMSC Lead/Head of Religious Education
PPO Miss Paige Pope Science (Schools Direct)
SPO* Mrs Sarah Power Science/Biology 
HPR Miss Hannah Primarolo English 
SRA* Mrs Suzanne Rayment HR Manager/PA to the Headteacher
SRI* Mrs Sue Rickett Science/Physics
KRI* Mrs Kate Riezebos History
SRO Mrs Sally Robinson Student Support Manager: CS
LRO Mrs Louise Rodgers Biology
HRU Mrs Helen Rumsey Lunchtime Supervisor
DSA* Mrs Di Samson Cover Supervisor
MSA Miss Maya Saunders English
LSA Mrs Laura Savage Careers Manager
SSH Mrs Sue Sharp KS3 Science Technician
CSH Mrs Claire Shore Head of Psychology
DSL Ms Debi Slater Reprographics Clerk/Tea Person
YSM Mrs Yvonne Smith Student Support Manager:EG
NSP Mrs Nuala Spooner Head of Physics
CSP* Dr Chris Spurgeon English/Extended Project
CHS Mrs Cheryl Stafford Receptionist
SST Mrs Sophie Strand Head of Art and Photography (maternity)
TST Mrs Tracy Strange Student Support Manager:JP
RSW Mr Robert Swinney RE
JTH Mrs Jane Thorogood Student Support Manager:AB
DVA Miss Danielle Valentine Art
JVA Mrs Jo Valentine ATA Director/Data Analyst
JVE Miss Julie Ventress Director of Learning:VM/Science/Biology
SWA* Mrs Sarah Wakefield English
KWA* Mr Kari Ward Mathematics/Economics
SAW Mrs Sam Webb Reprographics/Tea Person
SWE Mrs Susan Welch Art
AWE Mrs Alison Wells History/Government and Politics
LWE Mrs Linda Wells Examinations Officer
RWI Mrs Rachel Wibberley Dance/PE/Mathematics
JOW Mrs Jo Wild Senior Technology Technician
SWI Mrs Sue Willmoth English
EWI Ms Ellie Wilson Mathematics
LWI Mrs Lynn Wilson Finance Manager
RAW Mrs Rachel Wilson History
AYO Mrs Anne Young Finance Assistant